LESS WASTE GIFT IDEAS / PREZENTOWNIK LESS WASTE

I have lately took interest in less waste and zero waste and I challenged myself to create a gift guide in a spirit of less waste. This is what I came up with.

***

Jako że ostatnio zainteresował mnie temat less waste i zero waste postawiłam sobie za zadanie stworzenie prezentownika w duchu less waste. Oto co wymyśliłam w tym temacie.

 

Screenshot_2

Zdjęcie należy do ovium.pl

 

Reusable cotton pads

Seeing reusable cotton pads everywhere on the internet made me want to try them. And then I won cotton pads from Ovium in a challenge on Instagram. I am so excited to try them but need to wait till I fly home for Christmas. I have heard so many good things about the cotton pads from Ovium that I have no doubt they will be great.

***

Wielorazowe waciki

W sieci można spotkać wiele marek oferujących wielorazowe waciki, zachęciło mnie to do ich przetestowania. A potem wygrałam płatki od Ovium w wyzwaniu organizowanym na Instagramie. Nie mogę się doczekać aż będę mogła ich użyć. Muszę poczekać aż polecę do domu na święta, bo właśnie tam na mnie czekają. O ‘owieczkach’ z Ovium słyszałam mnóstwo pozytywnych opinii także jestem pewna, że zostaną ze mną na dłużej.

 

20191108_1301132

 

Reusable bottle

It can be just a reusable water bottle (so you can stop buying plastic water bottles) or something that I have myself which is a bottle that can keep your drinks warm and cold for a long time. I have a bottle from a brand called Chilly’s and I chose the rose gold version. At this point I can’t imagine my life without because I take my tea in it every day.

***

Butelki wielorazowe

Może to być wielorazowa butelka do wody (wtedy można przestać kupować wodę w plastikowych jednorazowych butelkach) lub coś co mam ja, czyli butelka która utrzymuje temperaturę napoju przez długi czas. Moja butelka jest z firmy Chilly’s i ja wybrałam wersję rose gold. Aktualnie nie potrafię sobie wyobrazić życia bez tej butelki, ponieważ codziennie zabieram w niej ze sobą herbatę.

 

Screenshot_1
Metal straws and photo from triny.pl

 

Reusable straws

It is not a must have for me but if you know someone who likes to use straws then it’s a good idea to introduce them to reusable ones whether those made of silicone or metal.

***

Słomki wielorazowe

Nie są one dla mnie koniecznością, ale jeśli znacie kogoś kto lubi ich używać to jest to dobry pomysł na prezent. Niezależnie czy są one silikonowe czy metalowe będą lepszym rozwiązaniem od plastikowych bądź papierowych.

 

20191030_102719

20191030_101310

20191101_131837

 

Shopping bags / vegetables & fruits bags

It might seem like a weird gift but the good quality reusable bags whether they are for shopping or for vegetables (something like this) can be expensive. These are the things that we use every day so this gift is definitely a practical one.

***

Torby na zakupy / warzywa & owoce

Może się wydawać że to dziwny prezent, ale wielorazowe torby czy woreczki (na przykład takie) mogą być dość drogie. Są to rzeczy, których używamy na co dzień, więc prezent jest jak najbardziej praktyczny.

 

– Call me a Dreamer

 

Previous

5 CHRISTMAS GIFT IDEAS FOR HER / 5 POMYSŁÓW NA PREZENT ŚWIĄTECZNY DLA NIEJ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s