Planning Christmas presents / Prezenty na Święta – planowanie

Every year, the time before Christmas is a very busy and stressful period. Having bought last minute gifts in the past I decided to not put myself through that again.

I made the whole experience of buying gifts easier for myself and actually enjoyable because I like to shop and find good deals on things.

 

4

 

 

What I do to make my life easier:

 • I use my notes app on my phone to write down gift ideas throughout the year. For example, I see that my mom could use a new scarf for winter, so I write it down on my phone under her name. I do that with every family member, my boyfriend and closest friends. That way by the end of the year I have a nice list of ideas to choose from. I use that list for any occasion, including birthdays. It’s very helpful.
 • I already mentioned that I like to find good deals and a perfect occasion for that is Black Friday and Cyber Monday coming up. It is a month before Christmas which is a perfect time to start the shopping and an opportunity to save some money while doing so 😉.
 • Something I do regularly is checking what are the shops’ current offers for example Lidl, Hebe, Carrefour etc. That way you can find some really cool gifts or get inspired by what you see. If I find something that interests me, I write it down or take a picture and make a note when it will be available, so I know when to go to the shop.
 • Looking through catalogues is also one of the things I do when shopping for gifts. For example, from Sephora or a polish bookstore called Empik.
 • When you are lacking inspirations strolling through shops is always a good idea and I do that every year just in case in one of them I spot a gem.
 • If you budget is limited, or you simply like to do things yourself look at DIY projects. There are so many cool ones online that you will definitely find something appropriate.

 

5a018850-e48e-496c-b213-9ecfe8b977ac

 

Good luck and have fun!

 

***

a2133a10-aaf3-4a9c-b7c6-4f13f34a911f

 

Każdego roku, czas przed Świętem Bożego Narodzenia to bardzo stresujący i pełen ‘biegania’ okres. Po doświadczeniach z kupowaniem prezentów na ostatnią chwilę postanowiłam, że nie będę się na to znowu narażać.

Sprawiłam, że całe to doświadczenie kupowania prezentów stało się dla mnie łatwiejsze a nawet przyjemne, ponieważ uwielbiam robić zakupy i wyszukiwać najlepsze okazje.

 

 

 

 

Oto co robię, żeby ułatwić sobie życie:

 • Korzystam z aplikacji ‘notatki’ na telefonie, gdzie przez cały rok zapisuję pomysły na prezenty. Na przykład: zauważam, że mojej mamie przydałby się zimowy szalik, więc zapisuję to w notatkach przy jej imieniu. Tą technikę stosuję do każdego z rodziny, chłopaka oraz przyjaciół. W ten sposób na koniec roku mam listę pomysłów do wyboru. Tą listę wykorzystują na każdą okazję np. na urodziny, jest naprawdę pomocna.
 • Wspomniałam już, że lubię znajdować dobre oferty i właśnie nadchodzi ku temu okazja, czyli Czarny Piątek i Cyberponiedziałek. Idealny moment na rozpoczęcie świątecznych zakupów przy jednoczesnym zaoszczędzeniu kilku złotówek 😉.
 • Coś co robię regularnie to sprawdzanie aktualnych ofert przeróżnych sklepów np. Lidl, Hebe, Carrefour itp. W ten sposób można znaleźć naprawdę fajne prezenty lub zaczerpnąć inspiracji. Jeśli uda mi się znaleźć coś interesującego, zapisują sobie jaka to rzecz lub robię zdjęcie i zaznaczam od kiedy będzie w sprzedaży, tak abym wiedziała, kiedy iść do sklepu.
 • Przeglądanie katalogów jest kolejną rzeczą, którą robię, kiedy szukam prezentów. Są to np. katalogi z Sephora czy Empik.
 • Przy braku inspiracji odwiedzenia kilku sklepów jest zawsze dobrym pomysłem i czymś co robię co roku, na wypadek gdybym w jednym z nich znalazła jakąś perełkę.
 • Jeśli masz ograniczony budżet albo po prostu lubisz robić coś własnoręcznie poszukaj projektów DIY (zrób to sam). W Internecie jest ich mnóstwo i na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.

 

be1e9b59-87cf-4152-8bd0-73612bccf8b9

 

Powodzenia I miłej zabawy!

 

– Call me a Dreamer

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s