FOMO

Fear of missing out.

People feel anxious about missing a picture on Instagram, that they won’t see an ‘important’ piece of information or they won’t go to an event.

I admit that sometimes FOMO reaches me as well. I scroll through social media when I should be going to sleep or worry about what people might say if I don’t go out with them.

I’m trying my best not to worry too much and not to regret my choices.

Obviously in a perfect world there would be no regrets. But we don’t live in a perfect world and maybe for the better because if we did our lives would be pretty boring.

So, try to have as little regrets as possible. Do not dwell on that time when you didn’t go to a party. If at the time you couldn’t or simply wasn’t in the mood for it then you did what was right for you. Do not feel pressured to do something just so you are a part of some social group.

I read somewhere that people who experienced higher level of FOMO felt less satisfied about their lives. That shows that the fear of missing out is an obstacle on the way to enjoying the moment and feeling joy.

In my opinion FOMO is misdirected.

People should fear that they will miss out on life. They will just go through it without having some beautiful sometimes crazy memories to look back on. And they will only have numbers stating their ‘happiness’ like number of Facebook friends or Instagram likes.

 

So now, head up.

And live

 

It’s that simple.   

 

 

– Call me a Dreamer

***

 

 

FOMO

 

Lęk przed pominięciem.

Ludzie czują niepokój przed pominięciem zdjęcia na Instagramie, jakiejś „ważnej” informacji lub przed niewzięciem udziału w jakimś wydarzeniu.

Przyznaję, że czasem FOMO dotyka również i mnie. Przeglądam media społecznościowe, kiedy powinnam iść spać lub martwię, się co ludzie powiedzą, jeśli się z nimi nie spotkam.

Staram się jak mogę, żeby się nie martwić i nie żałować swoich wyborów.

Oczywiście w idealnym świecie nikt by niczego nie żałował. Lecz nie żyjemy w idealnym świecie. Może to i lepiej, bo gdyby tak było to nasze życia byłyby nudne.

Tak więc, staraj się żałować w życiu jak najmniej rzeczy. Nie rozmyślaj nad tą imprezą, na której nie byłaś. Jeśli nie mogłaś lub po prostu nie byłaś w nastroju to znaczy, że postąpiłaś słusznie względem siebie. Nie czuj presji, żeby coś zrobić tylko po to, aby być częścią jakiejś grupy.

Przeczytałam gdzieś, że ci którzy odczuwają wyższy poziom FOMO, odczuwali mniejszą satysfakcję z życia. To obrazuje w jaki sposób strach przed pominięciem jest przeszkodą na drodze do cieszenia się chwilą i odczuwania radości.

Według mnie FOMO jest skierowany w złym kierunku.

Ludzie powinni bać się, że ominie ich życie. Tego, że przejdą przez nie bez pięknych a czasem zwariowanych wspomnień. Jedyne co będą mieć to liczby określające ich „szczęście” takie jak liczba znajomych na Facebooku czy ilość polubień na Instagramie.

 

To teraz głowa do góry,

I żyj.

 

To takie proste.

 

 

– Call me a Dreamer

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s