Packing for Amsterdam

I’m so excited to finally go to Amsterdam. Many times, I’ve been in Belgium, but it never seemed like the right time to go to the capital of Holland. But the time has come. Me and my parents are flying to Amsterdam to visit my brother who recently has moved there (how awesome is that right?) and we will spend a week there.

Travelling to a place where you know someone is different than going to a completely strange country/city. It’s less stressful in general because we might feel somewhat at home.

Anyway, I love packing and making lists of things I want to take with me. Following a list while packing reduces the stress and the chance of forgetting something.

The first thing I do when I know where and when I’m going is finding out what kind of weather to expect, in order to choose appropriate clothes. Once I’ve checked weather forecasts I go to my closet and take out all my favourite clothes. When I have them in front of me, I lay them out and start creating outfits. I want to choose pieces that will go with more than one pair of pants or a jacket I can only wear once. There isn’t that much space in a carry-on, so I need to choose items that will mix and match easily. Sometimes I like to take pictures of the outfits I’ve put together so when I need to get ready in the morning I don’t waste my time thinking what to wear.

Once I’m done with clothes I move on to cosmetics. Bringing a giant makeup bag is not my style but also, I can’t afford for makeup to be taking up ¼ of the luggage space.

***

Nie mogę się już doczekać wycieczki do Amsterdamu. Wiele razy byłam w Belgii i jakoś nigdy to nie był ten moment, żeby odwiedzić stolicę Holandii. Ale w końcu nadszedł ten czas. Razem z rodzicami lecimy, żeby odwiedzić mojego brata, który niedawno się tam wyprowadził (ten to ma fajnie, nie?) i zostaniemy na tydzień.

Podróż do miejsca, w którym kogoś znasz jest inna od tej do nieznanego kraju, bądź miasta. Jest to mniej stresujące oraz pozwala poczuć się trochę jak w domu.

Tak czy inaczej, uwielbiam pakowanie i tworzenie list rzeczy, które mam ze sobą wziąć. Pakowanie według listy ogranicza stres oraz szansę na to, że czegoś zapomnę.

Pierwszą rzeczą, jaką robię, kiedy wiem gdzie i kiedy się wybieram, jest sprawdzenie jaki klimat panuje w danym miejscu, tak abym mogła dobrać odpowiednie ubrania. Po sprawdzeniu pogody, udaję się do swojej szafy i wyjmuję swoje ulubione ubrania. Mając je przed sobą zaczynam układać z nich kompletne ‘oufity’. Chcę spakować takie rzeczy, które będą do siebie pasowały a nie spodnie, które założę tylko raz. W bagażu podręcznym nie ma dużo miejsca dlatego zabieram takie elementy garderoby, które można łatwo ze sobą zestawić. Czasami zdarza mi się robić zdjęcia już wybranych stylizacji, tak aby szykując się do wyjścia zaoszczędzić sobie czasu na myśleniu co założę.

Kiedy już wszystko jest gotowe, zabieram się za kosmetyki. Podróżowanie z ogromną kosmetyczką nie jest w moim stylu. Również ze względów praktycznych nie mogę sobie pozwolić, żeby kosmetyki zajmowały ¼ miejsca w bagażu.

cof

This is all the makeup that I’m bringing. All of it is the things I use and know will work for me. Worst thing you can do when you travel is pack makeup you’ve never tried before. Because what if you don’t like it?

***

To są wszystkie kosmetyki do makijażu jakie zabieram ze sobą, Wszystkich z nich używam i wiem, że się dla mnie odpowiednie. Najgorszą rzeczą jaką można zrobić, kiedy się podróżuje jest zabieranie nowych, niesprawdzonych kosmetyków. Bo co zrobisz, jeśli ich nie polubisz?

cof

This is the skincare that I packed. Because I’m flying only with a carry-on I had to put some of my face gel into a small pot (those things are very handy).

***

A tutaj kosmetyki do pielęgnacji, które spakowałam. Ponieważ lecę tylko z bagażem podręcznym, musiałam trochę żelu micelarnego przetransportować do małego słoiczka (te małe opakowania są naprawdę przydatne).

 

When everything is chosen, I divide all my items into liquids and non-liquids and put them in their bags.

***

Kiedy już wszystko wybrane, rozdzielam wszystkie kosmetyki na płyny i resztę oraz wkładam je do odpowiednich torebek/kosmetyczek.

 

cof

Liquids must be in a see-through zip lock bag. / Płyny muszą znajdować się w przezroczystej torebce strunowej.

sdr

And the rest goes into a makeup bag. / Reszta trafia do kosmetyczki.

 

After all of that is packed, I look at my luggage again and make sure I have some space in there. So, I can bring back some souvenirs. If there isn’t enough space I again go through my clothes and rethink whether I really need all of them.

And last thing is weighing the luggage to make sure it fits the weight limit of a company I’m flying with. This time it’s only 8kg which is a bit of a challenge, but I always make it work.

***

Po spakowaniu wszystkiego, jeszcze raz zerkam na mój bagaż, aby upewnić się, że mam trochę wolnego miejsca. Tak, żeby przywieźć jakieś pamiątki. Jeśli miejsca brak, to jeszcze raz przeglądam ubrania i decyduję czy naprawdę wszystkiego potrzebuję.

Ostatnią rzeczą jest zważenie bagażu, aby mieć pewność, że mieści się w limicie wagowym linii lotniczej, którą będą podróżować. Tym razem jest to tylko 8kg, co jest  poniekąd wyzwaniem, ale zawsze mi się udaje.

One thought on “Packing for Amsterdam

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s